Zazimování nadzemní nádrže

Proč a jak zazimovat nadzemní nádrž?

 

Nevím, kolik jste investovali do Vaší nadzemní nádrže, ale každá koruna dobrá, a tak Vás tímto článkem chceme přesvědčit, že zazimování nadzemní nádrže na dešťovou vodu je nezbytné a může Vám zachránit již investované peníze.

 

Kdy je ten správný čas na zazimování?

Ještě před tím, než k nám přivítají přízemní mrazíky, pokud možno. Destruktivní pro Vaši nádrž nemusí být nulový stupeň, pokud už ale teploty přesáhnou pod bod mrazu, zcela jistě je ten správný čas na zazimování nadzemní nádrže na dešťovou vodu. A co se může stát s nádrží, která je pod tlakem minusových hodnot? Smrští se, zdeformuje anebo praskne.

Ale já mám v nádrži ještě dešťovku, tak co s tím?!

Pokud mráz přišel dříve, než jste stihli vodu z nádrže vyčerpat, pokuste se zbylou vodou zalít cokoli, co Vám pod ruku přijde. Určitě nedoporučujeme veškerou vodu vylít na jedno místo, mohli byste zahltit půdu. Úplně nejlepší řešení je zalít jehličnaté stromy, které mohou při dlouhých mrazech uschnout. Druhou možností může být to, že dešťovku uschováte v meších nádobách a v krátkém intervalu ji pak na něco využijete. Krátký interval proto, že voda by se Vám mohla zkazit. Třetí možností je vylití vody rovnoměrně po pozemku.

Demontujte veškeré příslušenství

Odmontujte mezi okapovým svodem a nádrží propojovací sadu. Kohout/ventil odmontujte taktéž, i když je přípustné, abyste kohout nechali alespoň otevřený.  Sběrač dešťové vody, pokud je přepínatelný na letní/zimní provoz můžete jej nechat přimontovaný. Nezapomeňte ho ale přepnout na zimní provoz, aby voda mohla po okapu dále stékat.

Nádrž schovejte

Pokud nevíte, kam s nádrží, tak ať už vyberete jakékoli místo, vyberte takové, kde je sucho. Nejlepším řešením je sklep, garáž, kůlna nebo technická místnost. Pokud se Vám ale nikam nevejde, nevadí. Můžete nádrž nechat na zahradě, ovšem aby se Vám zimou nepoškodila, doporučujeme ji umístit někam, kde není otevřený prostor a větrno, neboť v případě silných větrů by se mohla nádrž poškodit. Vůbec nic nezkazíte ani tím, když ji obalíte do hadru nebo folie, ba naopak nádrži tak pomůžete před živelnými vlivy.

Vždy doporučujeme zkontrolovat doporučení přímo od výrobce, neboť co nádrž, to unikát, a ne pro všechny mohou platit stejná pravidla.

Sudy na dešťovku, nadzemní nádrž designovou nebo standardní můžete opět začít používat, když už víte, že jaro pomalu ale jistě přichází a teploty se budou držet nad nulou. Pamatujte, že nízká teplota není takový problém, jako přízemní mrazíky.