Přidejte do zahrady k zálivce dešťovkou i vlastní hnojivo!

O zahradu se lze starat téměř bezplatně. Vedle zálivky zahrady dešťovou vodou mohou majitelé pro pěstování rostlin vytvořit i vlastní hnojivo pomocí domácího kompostu. Nejenže se tím zbaví biologicky rozložitelného odpadu z kuchyně i zahrady, ale získají tím pro své rostliny kvalitní a na živiny bohatý substrát zcela zadarmo. S hotovým kompostérem navíc zvládne tvorbu kompostu i úplný začátečník.

 

Ekologický styl života si lze osvojit několika způsoby. Patří mezi ně například péče o životní prostředí, snižování spotřeby jednorázových výrobků, využívání přírodních a obnovitelných zdrojů či dodržování pravidel recyklace. Jednou z často užívaných podob zmíněné recyklace je domácí kompostování. Kompostováním je totiž možné snížit množství vyprodukovaného odpadu a ušetřit nejen za nákup průmyslového hnojiva, ale i za vyvážení popelnice.

 

Kompostování a kompost

 

Kompostování, tedy proces, při kterém dochází k rozkladu organického materiálu, dovoluje 100% přírodní péči o pěstované rostliny. Vyrobený kompost je nejen ekologicky, ale i finančně velmi přívětivý.

 

Odborně řečeno je kompostování biologická metoda využívání bioodpadu, kterou se za kontrolovaných podmínek aerobních procesů a činností mikroorganismů přeměňuje bioodpad na kompost.

 

Kompost, přírodní prostředek s organickými látkami a rostlinnými živinami pro zlepšení půdy, představuje perfektní místo pro domácí recyklaci. Téměř vše ze zahrady společně s organickými zbytky z kuchyně pojme a vyrobí pro rostliny velmi kvalitní hnojivo, které je navíc stejně jako dešťovka zadarmo. Co do kompostu patří a co je zakázáno?

 

Pravidla pro kompostování:

Do kompostu patří:

Do kompostu nepatří:

Zbytky ovoce a zeleniny

Plasty

Větvičky, kůra, hobliny

Chemikálie

Tráva

Výkaly od zvířat

Listí

Maso

Čajové sáčky

Kosti

Káva

Popel

Květiny

Pecky z ovoce

 

 

Umístění kompostu

 

Určení místa pro kompost je důležité zejména kvůli vlhkosti. Kompost by neměl být ani příliš suchý, ani příliš mokrý. Nadbytek vody vede k uhnívání, sucho zpomaluje kompostovací proces. Řešením je tak umístění kompostu v zahradě například pod stromy, kde bude chráněn před přímým sluncem, větrem či deštěm a nebude narušovat celkovou estetiku zahrady. Kompost může být na volné kupě, v zemní jámě či v již zkonstruovaném kompostéru. Při umisťování je třeba myslet na to, že kompost musí „dýchat“ a mít přístupné dno, kterým se dovnitř dostávají živé organismy (červi, žížaly atd.). Právě ty totiž přetvářejí organický odpad na humus a kyprou zeminu. Pokud se kompostu dobře daří, potřebné zralosti pro hnojení dosáhne přibližně za 10 měsíců.

 

Kompostéry

 

Kompostér, který představuje stabilní prostor pro kompost, pomáhá díky propracovanému systému urychlovat kompostovací proces. Díky speciální konstrukci je kompost pevně ohraničený a zamezuje únikům jeho zápachu. Nejčastěji se pro výrobu kompostérů používají plast nebo dřevo. Plastové kompostéry dovolují díky termo izolaci nejrychlejší tvorbu kompostu, navíc bez přerušení v zimním období.

 

Výběr plastových kompostérů

 

Plastové kompostéry s využitím v domě i na zahradě je možné na e-shopu www.sudynadestovku.cz vybírat v objemových velikostech od 15 do 900 litrů (výběr velikosti kompostéru se odvíjí od velikosti kompostu) v několika barevných provedeních i tvarových variantách (kulaté a hranaté). Předním dodavatelem nabízených kompostérů s dlouhou životností je německý výrobce Graf, který k výrobě používá UV záření a povětrnostním vlivům odolný polypropylen a thermolen.